ଜଣାନ୍ତୁ ଗୁଗଲର ସିଇଓ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ(Sundar Pichai)ଙ୍କ ବିଷୟରେ

Sundar Pichai, ଆଲଫାବେଟ୍ ଇନ୍କ , Alphabet Inc., McKinsey & Company, ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ, KnowledgeOdia, Google, Google Chreme, Google Map, Google Drive, CEO, Android,,
ସୁନ୍ଦରରାଜନ୍ ପିଚାଇ(Sundarajan Pichai), ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ(Sundar Pichai) ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ(Technology Executive) ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ୍ତ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍(Search Engine) କମ୍ପାନୀ ଗୁଗୁଲ(Google)ର ଉତ୍ପାଦ ମୁଖ୍ୟ(Product Head) ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି | ସେ 10 ଅଗଷ୍ଟ 2015 ରେ ଗୁଗୁଲର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସିଇଓ(CEO) ପଦବୀ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିଲେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଭାରତରେ  ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଓ ଆଇଆଇଟି ଖରଗପୁରରୁ ବି.ଟେକ୍ କରିଥିବା ସୁନ୍ଦରରାଜନ୍ ପିଚାଇ 2004 ରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ କମ୍ପାନୀ ଗୁଗୁଲ(Google)ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ଦକ୍ଷତାର ଶକ୍ତିରେ କମ୍ପାନୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପଦ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ଗୁଗୁଲ୍ ପୂର୍ବରୁ, ସେ ଏଣ୍ଡ କମ୍ପାନୀ(& co.)ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ |

 

ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇଙ୍କ(Sundar Pichai) ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଜୀବନ:

ସୁନ୍ଦରରାଜନ୍ ପିଚାଇ 10 ଜୁନ 1972 ରେ ତାମିଲନାଡୁର ରାଜଧାନୀ ଚେନ୍ନାଇରେ ଏକ ତାମିଲ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ରଘୁନାଥ ପିଚାଇ ଏବଂ ମାତାଙ୍କ ନାମ ଲକ୍ଷ୍ମୀ | ସୁନ୍ଦରଙ୍କ ପିତା ରଘୁନାଥ ପିଚାଇ ବ୍ରିଟିଶ କମ୍ପାନୀ ‘ଜେନେରାଲ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କମ୍ପାନୀ’ (ଜିଇସି) ର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଇଞ୍ଜିନିୟର(Electrical Engineer) ଥିଲେ ଏବଂ କମ୍ପାନୀର ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଉପାଦାନ କରୁଥିବା ଏକ ୟୁନିଟ୍ ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ । ସୁନ୍ଦରଙ୍କ ପିଲାଦିନ ମାଡ୍ରାସର(ଚେନ୍ନାଇ) ଅଶୋକ ନାଗରରେ ଅତିବାହିତ ହୋଇଥିଲା |
ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ(Sundar Pichai) ଅଶୋକ ନାଗରର ଜବାହର ବିଦ୍ୟାଲୟରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ | ସେ ଚେନ୍ନାଇରେ ଅବସ୍ଥିତ ୱନା ୱାଣି ସ୍କୁଲରୁ ସେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ କରିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ସୁନ୍ଦର ଆଇଆଇଟି ଖରଗପୁରରେ ନାମ ଲେଖାଇ ଧାତବ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ(Meterial Engineering) ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ | IIT ଖରଗପୁରର ତାଙ୍କର ପ୍ରଫେସରମାନେ ତାଙ୍କୁ ଷ୍ଟାନଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ପିଏଚଡି(PhD) କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସୁନ୍ଦର ଏମଏସ(MS) ଏବଂ ଏମବିଏ(MBA) କରିଥିଲେ। ସେ ଷ୍ଟାନଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ‘ସାମଗ୍ରୀ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ’ରେ (Meterial Science & Engineering) ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପେନସିଲଭାନିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର’ ହାର୍ଟଟନ୍ ସ୍କୁଲ୍’ରୁ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ (MBA) ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ।

ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ(Sundar Pichai)ଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର :

ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ(Sundar Pichai) ଆପ୍ଲାଏଡ୍ ସାମଗ୍ରୀରେ(Applied Materials) ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦ ପରିଚାଳନାରେ(Product Management) କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ସେ ମ୍ୟାକିନେସି ଆଣ୍ଡ କମ୍ପାନୀ(McKinsey & Company)ରେ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ କନ୍ସଲ୍ଟିଂ(Management Consulting)ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।
ଗୁଗୁଲ(Google)ରେ କ୍ୟାରିୟର
know-about-ceo-of-google-sundar-pichai, Sundar Pichai, ଆଲଫାବେଟ୍ ଇନ୍କ , Alphabet Inc., McKinsey & Company, ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ, KnowledgeOdia, Google, Google Chreme, Google Map, Google Drive, CEO, Android2004 ରେ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ(Sundar Pichai) ଗୁଗୁଲରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ‘ଉତ୍ପାଦ ପରିଚାଳନା’ ଏବଂ ‘ନୂତନ ଆବିଷ୍କାର ଏବଂ ନୂତନ ଚିନ୍ତାଧାରା’ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହା ଅଧୀନରେ, ସେମାନେ ଗୁଗୁଲ୍ କ୍ରୋମ୍(Chrome), କ୍ରୋମ୍ OS ଏବଂ ଗୁଗୁଲ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ପ(Google Drive) ରି ଉତ୍ପାଦର ବିକାଶରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ​​| ଏହା ସହିତ ସେ ଗୁଗୁଲ୍ ମ୍ୟାପ୍(Google Map) ଏବଂ ଜି-ମେଲ୍(Gmail) ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକର ପ୍ରୟୋଗ ବିକାଶରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | 19 ନଭେମ୍ବର 2009 ରେ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ(Sundar Pichai) କ୍ରୋମ୍ OS ଏବଂ ତା’ପରେ 2011ରେ ପରୀକ୍ଷା(Test) ପାଇଁ କ୍ରୋମବୁକ୍(Chrome Book) ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା | ସଂମ୍ପୂର୍ଣ୍ଷ ପରୀକ୍ଷା ପରେ, ଏହା 2012 ରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା | ମେ 2010 ରେ, ପିଚାଇ ଗୁଗୁଲର ନୂତନ ଭିଡିଓ କୋଡେକ୍ VP8 କୁ ଓପେନ ସୋର୍ସିଂ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​| ଗୁଗୁଲର ଭିଡିଓ କୋଡେକ୍, ଏକ ନୂତନ ଭିଡିଓ ଫର୍ମାଟ୍ WebM ଉପସ୍ଥାପନ କଲା |
ମାର୍ଚ୍ଚ 2013 ରେ, ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍(Android) ମଧ୍ୟ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ(Sundar Pichai)ଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍(Android) ଆଣ୍ଡି ରୁବିନ(Andy Rubin)ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ଏବଂ ପରିଚାଳନା କରାଯାଉଥିଲା | 2014 ରେ ଗୁଗଲର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସିଇଓ ନିମନ୍ତେ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇଙ୍କ ନାମ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିଲା |
ଗୁଗୁଲର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସିଇଓ (ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ) ନିଷ୍ପତ୍ତି ସୁନ୍ଦରରାଜନ୍ ପିଚାଇଙ୍କୁ 10 ଅଗଷ୍ଟ 2015 ରେ ସୂଚିତ କରାଯାଇଥିଲା |
ଅକ୍ଟୋବର 24, 2015 ରେ, ଗୁଗୁଲର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଲ୍ୟାରି ପେଜ୍ ପିଚାଇକୁ ଉତ୍ପାଦର ମୁଖ୍ୟ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।
know-about-ceo-of-google-sundar-pichai, Sundar Pichai, ଆଲଫାବେଟ୍ ଇନ୍କ , Alphabet Inc., McKinsey & Company, ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ, KnowledgeOdia, Google, Google Chreme, Google Map, Google Drive, CEO, Androidଆଲଫାବେଟ୍ ଇନ୍କ (Alphabet Inc.) ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପରେ ପିଚାଇ ତାଙ୍କର ନୂତନ ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ| ଆଲଫାବେଟ୍ ଇନ୍କ (Alphabet Inc.) ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁଗୁଲର ସମସ୍ତ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ପେରେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ହେବ| 3 ଡ଼ିସେମ୍ବର 2019 ରୁ ପିଚାଇଙ୍କୁ ଆଲଫାବେଟ୍ ଇନ୍କର ସିଇଓ ପଦରେ ମଧ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତ କରାଗଲା |

ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ(Sundar Pichai)ଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ

ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ(Sundar Pichai) ଆଇଆଇଟି ପାଇଲେ ଖରାଗପୁରର କଲେଜ ମେଟ ଅଞ୍ଜଲିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ | ପିଚାଇ ଦମ୍ପତିଙ୍କର ଦୁଇଟି ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି |

ଜାଣନ୍ତୁ ଟାଟା ଗ୍ରୁପର ଅଧକ୍ଷ ରତନ ଟାଟା(Ratan Tata)ଙ୍କ ବିଷୟରେ

Comment and Share this Article with your friends..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *